samare
08 بهمن 1401 - 15:58

حال و روز ناخوش اتوبوسرانان قزوینی/ از حقوق پایین تا یارانه ناچیز

با وجود صحبت‌های اخیردو عضو شورای شهر در قزوین در انتقاد از کیفیت خدمات اتوبوسرانی، اتوبوسرانان و اتوبوس‌داران ‌ضمن اعتراض به این صحبت‌ها از حال و روز ناخوش اتوبوسرانان قزوینی پرده برداشتند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین ، 27 دی‌ماه گذشته گزارشی با عنوان « کیفیت خدمات اتوبوسرانی در شهر قزوین مناسب نیست » از جلسه علنی شصت‌ونهم شورای شهر قزوین در خبرگزاری تسنیم منتشر شد که در این گزارش رئیس کمیسیون عمران و ترافیک شورای شهر قزوین و رئیس شورای شهر قزوین کیفیت خدمات اتوبوسرانی در شهر قزوین را زیر سؤال برده بود و خواستار تغییر ریل مدیریت اتوبوسرانی قزوین شده بودند.

اما انتشار این گزارش واکنش اتوبوسرانان و اتوبوس‌داران قزوینی را در پی داشته و آنها در تماس با خبرنگاران تسنیم در قزوین به صحبت‌های دو عضو شورای شهر قزوین اعتراض کرده و از شرایط سخت اتوبوسرانان قزوینی به شدت گلایه کرده بودند. به همین خاطر تصمیم گرفتیم که با چند تن از اتوبوسرانان قزوینی درباره علت مشکلات اتوبوسرانی شهر قزوین و دردسرهای دیگر این قشر گفت‌وگو کنیم.

حقوق ناچیز رانندگان اتوبوس‌های شهری قزوین

حسین زمانی راننده و بهره‌بردار اتوبوسرانی قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: رئیس کمیسیون عمران و ترافیک شورای شهر قزوین می‌گوید که کیفیت خدمات اتوبوسرانی مطلوب نیست. ای کاش این آقا دلیل مطلوب نبودن خدمات را می‌گفتند که نخستین آن نبودن مدیریت مرتبط با حمل و نقل در شهرداری از لحاظ علمی و تجربی است.

وی با بیان اینکه کیفیت هزینه دارد، اما متأسفانه مدیران شهری فقط می‌خواهند با حرف و نه با عمل به کیفیت برسند، گفت: برای مثال راننده‌‌های اتوبوس قزوین با حقوق شیفتی 210 هزار تومان که در ماه 4 روز جمعه و یک تعطیلی رسمی میانگین از آن کم می‌شود، حدود 5 میلیون تومان در ماه حقوق دریافت می‌کنند که با کسر حق بیمه 640 هزار تومانی این حقوق به حدود 4 میلیون و 400 هزار تومان کاهش می‌یابد.

کار را راننده می‌کند، پاداش را کارمندان شهرداری می‌گیرند

زمانی اضافه کرد: بنابراین یک راننده اتوبوس در قزوین که باید با این حقوق اندک اجاره خانه و هزینه زندگی را بپردازد و مدام در حال چه‌کنم چه‌کنم باشد، آیا روحیه‌ای برای خدمت او باقی می‌ماند؟ آن هم اتوبوسران و اتوبوس داری که نه امنیت شغلی دارد و نه آینده کاری.

وی با انتقاد از نبود عدالت در تجلیل از خدمات رانندگان اتوبوس تصریح کرد: با اینکه در تمام مراسم‌ها مانند روز قدس و دهه فجر خدمات‌دهی به عهده ماست و ما همکار مجموعه مدیریت شهری هستیم، اما زمان پرداخت بُن و پاداش به یک‌باره بخش خصوصی می‌شویم. مانند روز حمل‌ونقل که به نام ما بود و به کام کارمندان شهرداری که بُن خرید یک میلیون و 100 هزار تومانی گرفتند و راننده هیچ!

استانداری قزوین , شرکت واحد اتوبوسرانی , شورای اسلامی استان قزوین ,

درآمد اتوبوس‌دار باید بر اساس پیمایش باشد، نه تعداد مسافر

این راننده اتوبوس با اشاره به صحبت‌های رئیس کمیسیون عمران شورای شهر که «هر چه اتوبوسران تعداد بیشتری مسافر جابه‌جا کرد، پول بیشتری دریافت کند» گفت: سؤال اینجاست که آیا همه مسیرها در استان قزوین یک‌تعداد مسافر دارد؟ آیا اتوبوسران و اتوبوسدار می‌تواند مسیر کار خود را تعیین کند؟ پس تکلیف اتوبوسرانی که به خواست سازمان اتوبوسرانی شهرداری در مسیر کم‌مسافر خدمت‌رسانی می‌کند، چیست؟

زمانی افزود: پس بهتر است درآمد اتوبوس بر حسب میزان پیمایش به اضافه استهلاک، هزینه‌ها و سود مشارکت اتوبوس‌دار تعیین شود که عادلانه باشد. اگر هم مدیران شهرداری فکر می‌کنند همکاران بنده قصوری دارند، حاضریم کل درآمد اتوبوس‌ها را به شهرداری بدهیم و شهرداری هم حقوق راننده و سود بانکی سرمایه‌گذاری اتوبوس‌دار را بدهد. اگر شهرداری این هزینه‌ها را تقبل کند، متوجه می‌شود چه بار مالی سنگینی بر دوش اتوبوسدار گذاشته‌اند.

شهرداری کارواش اتوبوسرانی را تعطیل کرد

وی همچنین با اشاره به صحبت‌های علی فرمانی رئیس شورای شهر درباره وضعیت نامناسب نظافت اتوبوس‌ها تصریح کرد: آقای فرمانی بهتر بود به جای این نقد از معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قزوین می‌پرسید که چرا کارواش اتوبوسرانی را تعطیل کرده است. در ضمن اتوبوسران از ساعت 6 صبح که وارد توقفگاه سازمان اتوبوسرانی می‌شود تا ساعت 9:30 شب مشغول خدمت‌رسانی است و زمانی برای نظافت اتوبوس ندارد.

دولت از سال 85 تاکنون سهم خود از یارانه کرایه اتوبوس را پرداخت نکرده است

اکبر زمانی نماینده رسمی اتوبوسرانان و اتوبوسداران شهر قزوین هم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به مخالفت شورای شهر با افزایش یارانه اتوبوس‌داران گفت: در حال حاضر هزینه کارشناسی کرایه اتوبوس برای هر مسافر قزوینی حدود 8 هزار تومان است که طبق قانون یک‌سوم آن را باید دولت، یک‌سوم را شهرداری و یک‌سوم را هم مردم بدهند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر شهرداری و مردم سهم دوسوم خود را می‌دهند، اما دولت از سال 1385 که اتوبوسرانی در کل کشور خصوصی شده، در قزوین سهم یک‌سوم خود از یارانه کرایه را پرداخت نکرده است. با توجه به اینکه سهم مردم از پرداخت کرایه اتوبوس 2 هزار و 500 تومان است و به همین مقدار هم شهرداری سهم خود را پرداخت می‌کند، اما دولت از پرداخت سهم خود طفره می‌رود و شهرداری هم زیر بار پرداخت این هزینه نمی‌رود.

تکلیف مالکیت اتوبوس‌های اسکانیا مشخص نیست

زمانی ادامه داد: همچنین در حال حاضر رانندگان ما در شهر قزوین ماهانه حدود 650 هزار تومان حق بیمه می‌دهند که 50 درصد حق بیمه آنها را شامل می‌شود، در حالی که طبق قانون کل حق بیمه رانندگان اتوبوس شهری توسط دولت پرداخت شود. به همین خاطر حقوق رانندگان اتوبوس در قزوین در بهترین حالت 4 میلیون و 400 هزار تومان و به صورت معدل 3 میلیون و 500 هزار تومان است.

وی تعیین‌تکلیف وضعیت مالکیت اتوبوس‌های اسکانیا را یکی دیگر از مطالبات مهم اتوبوس‌رانان و اتوبوس‌داران برشمرد و تصریح کرد: چند سال قبل شهرداری قزوین برای بهبود فضای گردشگری قزوین 48 دستگاه اتوبوس پیشرفته اسکانیا خرید و این اتوبوس‌ها را در ازای اسقاط اتوبوس‌های شهاب که در مالکیت اتوبوس‌داران بود، در اختیار ما گذاشت و امروز اتوبوس‌دار ما که اتوبوس خود را چند سال پیش اسقاط کرده، هیچ سند مالکیتی در دست خود ندارد.

استانداری قزوین , شرکت واحد اتوبوسرانی , شورای اسلامی استان قزوین ,

شهرداری نصف یارانه واقعی را به اتوبوسدار می‌دهد

محمد ملایی دیگر نماینده رسمی اتوبوس‌رانان و اتوبوس‌داران قزوینی هم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به افزایش سنگین هزینه‌های اتوبوسرانی در طول چند سال اخیر گفت: با این حال شهرداری قزوین در حال حاضر یارانه‌ای که به ما پرداخت می‌کند، یارانه سال 1399 است که به هیچ‌وجه با هزینه‌های روز ما مثل حقوق راننده و استهلاک خودرو تناسب ندارد.

وی افزود: با توجه به برآوردهای کارشناسی و با جمع کلیه هزینه‌ها از جمله حقوق راننده، استهلاک، هزینه تعمیر و نگهداری، سوخت، روغن و درآمد بهره‌برداری هر اتوبوس در قزوین ماهانه باید 56 میلیون تومان یارانه دریافت کند که در حال حاضر شهرداری برای هر اتوبوس حدود 24 میلیون تومان در ماه پرداخت می‌کند. بنابراین شهرداری حدود نصف یارانه واقعی را به اتوبوس‌دار پرداخت می‌دهد.

ملایی ادامه داد: در حال حاضر هر راننده پایه یک به ازای 8 ساعت کار در روز (یک شیفت کاری) ماهانه 12 میلیون تومان باید حقوق دریافت کند و با توجه به اینکه برای هر اتوبوس در ماه 2 راننده لازم است، بنابراین حقوق رانندگان یک اتوبوس در ماه 24 میلیون تومان می‌‌شود. اما با توجه به یارانه پایین شهرداری در حال حاضر حقوق اتوبوسرانان ما ماهیانه 4 میلیون و 400 هزار تومان است.

اتوبوسرانان توانایی خرید و تملک اتوبوس‌های اسکانیا را ندارند

این اتوبوسران با اشاره به زیان‌ده بودن اتوبوسرانی و اتوبوس‌داری در شهر قزوین تصریح کرد: با توجه به اینکه اتوبوس‌های اسکانیا توسط شهرداری خریداری شده و طبق قانون هم فقط از طریق مزایده قابل واگذاری هستند، بنابراین در صورت مزایده هر کدام از این اتوبوس‌ها 3 تا 4 میلیارد تومان قیمت می‌‌خورند و بنابراین خرید و تملک این اتوبوس‌ها در توان اتوبوس‌داران ما نیست.

ملایی یادآور شد: از طرفی اتوبوس دار ما هم که اتوبوس قبلی خود را در ازای ورود این اتوبوس‌ها اسقاط کرده، در صورت واگذاری این اتوبوس‌ها تمامی هستی و منبع درآمد خود را از دست می‌دهد.

در صورت تصویب لایحه شهرداری حقوق رانندگان اتوبوس 2 برابر می‌شود

از سوی دیگر، رئیس هیئت‌مدیره سازمان اتوبوسرانی و معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پاسخ به نقدهای اتوبوسرانان قزوینی عنوان کرد: درباره کم بودن حقوق رانندگان اتوبوس ما هم موافق رانندگان هستیم و در آخرین لایحه‌ای که به شورای شهر قزوین ارائه دادیم، برای هر راننده اتوبوس در صورت کار تمام وقت حقوق بین 9 تا 10 میلیون تومان در نظر گرفته‌ایم و حداقل حقوق رانندگان اتوبوس 2 برابر می‌شود.

اسماعیل عرشیان درباره نرخ یارانه پرداختی ماهانه به اتوبوس‌داران هم گفت: در این حوزه با کسب نظر از نمایندگان رانندگان اتوبوس و احتساب همه هزینه‌ها از جمله استهلاک، حقوق راننده، سهم بهره‌بردار و بیمه ثابت و شخص ثالث یارانه 56 میلیون تومانی به ازای هر اتوبوس را در نظر گرفته‌ایم که البته این میزان یارانه به اتوبوس‌داری پرداخت می‌شود که بالاترین نمره‌ها را ارزیابی کند و به اتوبوس‌داری که راننده آن کم‌کاری و تخلف داشته باشد یا اتوبوس آن تمیز نباشد، این میزان یارانه تعلق نمی‌گیرد.

مبنای محاسبه پاداش رانندگان افزایش جابه‌جایی مسافر در هر مسیر است

رئیس هیئت‌مدیره سازمان اتوبوسرانی شهرداری همچنین در پاسخ به نقد یکی از اتوبوس‌رانان قزوینی درباره یکسان بودن تعداد مسافران اتوبوس در هر مسیر تصریح کرد: جمله رئیس کمیسیون عمران شورای شهر درباره اینکه هر اتوبوسی مسافر بیشتری جابه‌جا کند، باید پول بیشتری دریافت کند، درست است. چرا که در این حوزه مسیرها با هم مقایسه نمی‌شوند، بلکه هر مسیر با خودش مقایسه می‌شود.

عرشیان افزود: برای نمونه مسیر هفت اتوبوسرانی قزوین اگر ظرفیت جابه‌جایی 400 مسافر در روز را داشته باشد و راننده بتوانند 500 تا 600 مسافر در روز جابه‌جا کند، به نسبت به اضافه جابه‌جایی مسافر پاداش بیشتری می‌گیرد. در ضمن اگر در مسیر 8 اتوبوسرانی قزوین ظرفیت جابه‌جایی 200 نفر مسافر داشته باشیم، اگر اتوبوسی 300 یا 400 نفر مسافر جابه‌جا کند، پاداش می‌گیرد.

کارواش اتوبوسرانی روزهای آخر هفته خدمات رایگان می‌دهد

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری قزوین همچنین در بخش دیگری از این گفت‌وگو تعطیل شدن کارواش سازمان اتوبوسرانی شهرداری را تکذیب کرد و گفت: در حال حاضر در توقف‌گاه 10 هکتاری ما در شهرک مینودر یک مجتمع تعمیرگاهی شش هکتاری داریم که بخش کارواش آن روزهای پنج‌شنبه و جمعه به صورت رایگان به اتوبوس‌ها ما خدمات می‌دهد.

عرشیان اضافه کرد: با این حال طبق دستورالعمل 1011 وزارت کشور و قرارداد منعقده بین شهرداری و اتوبوسداران صفر تا صد تعمیر و نگهداری اتوبوس‌ها از جمله نظافت به عهده بهره‌بردار و مالک یعنی اتوبوس‌دار است. با این حال مکانیک سیار ویژه اتوبوس‌های شهری داریم که رایگان به آنها خدمات می‌دهد.

استانداری قزوین , شرکت واحد اتوبوسرانی , شورای اسلامی استان قزوین ,

تعیین‌تکلیف اتوبوس‌های اسکانیا در مرحله کارشناسی است

وی همچنین ضمن درست دانستن مطالبه رانندگان برای تعیین تکلیف مالکیت اتوبوس‌های اسکانیا ادامه داد: نکته مهم در این حوزه این است که نمی‌توانیم این اتوبوس‌ها که جزو املاک شهرداری هستند را بدون تشریفات قانونی واگذار کنیم. با این حال بنا داریم در این حوزه اولویتی برای رانندگان و اتوبوسداران در نظر بگیریم.

عرشیان یادآور شد: تعیین‌تکلیف مالکیت اتوبوس‌های اسکانیا بعد از 5 سال صورت می‌گیرد و شرایط این کار در مرحله کارشناسی و در حال تهیه است و در این زمینه حتماً حقوق رانندگان و اتوبوسداران لحاظ می‌شود. از جمله اینکه قیمت اتوبوس‌های شهاب اسقاط‌شده از اتوبوس‌داران به نرخ روز حساب شده و به عنوان آورده اتوبوس‌داران منظور خواهد شد. با این حال هنوز در این زمینه هیچ موردی قطعی نشده است.

به گزارش تسنیم، با وجود اینکه برخی مشکلات در خدمات‌رسانی سازمان اتوبوسرانی در قزوین مانند تأخیر در حرکت اتوبوس‌ها و دیر رساندن مسافر به مقصد قابل کتمان نیست، اما صحبت‌های اتوبوسرانان و اتوبوس‌داران نشان می‌دهد که شرایط اقتصادی و کاری برای آنها سخت است و از طرفی هم سهم یارانه شهرداری به اتوبوس‌رانان هم بسیارپایین است که کفاف هزینه‌های آنها را نمی‌دهد و به همین خاطر باید دستگاه‌های بالادستی مانند استانداری ورود جدی برای پرداخت سهم دولت از یارانه اتوبوسرانی و ارتقای کیفی وضعیت اتوبوسرانی در قزوین داشته باشند.

گزارش از آرش صالحی

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1002856