samare
08 بهمن 1401 - 19:32

رتبه نخست «آبیک» در تحقق ایجاد اشتغال در استان قزوین

فرماندار شهرستان آبیک گفت: اگر دستگاه های اجرایی وظایف خود را در زمینه اشتغال جوانان در شهرک های صنعتی و کارخانجات خارج از این شهرک ها به نحو احسن انجام دهند در این شهرستان بیکاری نخواهیم داشت که آموزش و تربیت نیروی متخصص هم می تواند به رفع معضل بیکاری کمک کند.

به گزارش خبرگزاری فارس از آبیک، حامد فتوحی در جلسه کارگروه اشتغال شهرستان آبیک که عصر امروز در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، با بیان اینکه در حوزه کشاورزی در استان و کشور برند هستیم، اظهار کرد: درصد اشتغال کشاورزی 14.3 درصد است که آمار پایینی محسوب می‌شود که دلیل این آمار پایین باید بررسی شود این در حالی است که در حوزه کشاورزی شهرستان آبیک حرف بسیاری برای گفتن دارد و به دلیل اینکه زمینه کشاورزی مستعد است ، اشتغال هم در این زمینه وجود دارد.

وی افزود: فرایند تسهیلات جز 2 بند ب تبصره 16 با مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین باید بررسی و نقاط ضعف آن برای اجرا استخراج شود و ظرفیت حوزه‌های مختلف شناسایی و با نظارت این تسهیلات به شهرستان اختصاص یابد.

فرماندار شهرستان آبیک شاخص ارزیابی دهیاران را جذب تسهیلات مشاغل خانگی ذکر و اطلاع‌رسانی به اهالی روستاها برای دریافت این تسهیلات را ضروری خواند و ادامه داد: لازم است 100 درصد تسهیلات مشاغل خانگی تا اوایل اسفند ماه کامل پرداخت شود و اعتباری که در تعهد شهرستان بوده، تحقق یابد.

فتوحی اضافه کرد: گزارش‌های واصله بیانگر این است که برخی از بانک‌های شهرستان آبیک با مردم و در زمینه پرداخت تسهیلات برخورد شایسته‌ای ندارند که لازم است حرمت مردم حفظ شود.

وی به تشریح علل بیکاری در شهرستان آبیک پرداخت و با بیان اینکه با وجود  شهرک‌های صنعتی کاسپین یک و دو و صنایع خارج از این شهرک‌ها نباید مشکل بیکاری در شهرستان داشته باشیم، خاطرنشان کرد: نداشتن نیروی متخصص یکی از علل بیکاری است  که مسئولان فنی و حرفه‌ای و آموزش و پرورش  باید در این زمینه مساعدت داشته باشند و اگر وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند و از ظرفیت صنایع برای آموزش نیروها استفاده شود بکارگیری نیروی بومی در مجموعه‌های مختلف صنعتی افزایش می‌یابد که در صورت لزوم، وسیله ایاب و ذهاب هم برای نیروهای شهرک‌‌های صنعتی فراهم می‌شود.از سویی برخی توقع انجام کار اداری و دفتری دارند که تحقق این مهم برای همه امکان پذیر نیست.

این مسئول تصریح کرد: لازم است کاریابی‌های مستقر در شهرستان آبیک نسبت به جذب نیروها در شهرک‌ها و کارخانجات مختلف و رویکرد بهتری داشته باشند و با تغییر فرایند بکارگیری نیروها، بتوانند در ایجاد اشتغال افراد بومی گام‌های مثبتی بردارند. دلایل اینکه چرا مردم شهرستان برای کار به کاریابی‌ها مراجعه نمی‌کنند این است که یا بازخورد خوبی ندارند و یا وظیفه خود  را به نحو احسن انجام نمی‌دهند.

فرماندار شهرستان آبیک افزود: با وجود 700 واحد صنعتی، کشاورزی، خدماتی در شهرستان آبیک اگر دستگاه‌ها به وظایف خود عمل کنند قطعا نباید بیکاری داشته باشیم.

فتوحی با قدردانی از کسب رتبه نخست ثبت اشتغال در سامانه رصد اشتغال به همت مسئولان شهرستان آبیک ادامه داد: برای ایجاد اشتغال پایدار باید زمینه‌هایی را در حوزه‌هایی همچون علم و فناوری، کشاورزی و صنعت فراهم کرد.

وی اضافه کرد: با جریمه کردن مشکلات زیست محیطی، بکارگیری اتباع بیگانه و مسائل مختلف دیگر مشکل حل نمی‌شود و با اتخاذ تدابیری، باید صنایع و کارخانجات دارای این مشکلات را به سمت صحیح هدایت کرد.

امیراسماعیل یولچی‌خانی رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان آبیک در ادامه این جلسه، با اشاره به تحقق 97 درصدی تعهد ایجاد اشتغال در این شهرستان اظهار کرد: استان قزوین در زمینه ایجاد اشتغال رتبه هشتم را در بین 31 استان کشور دارد که شهرستان آبیک در استان، رتبه نخست را در این زمینه دارد.

وی افزود: طی 10 ماهه امسال در زمینه تسهیلات مشاغل خانگی از سوی فنی و حرفه‌ای مجوزی صادر نشده، از سوی مسئولان ادارات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، جهاد کشاورزی، صمت، فرهنگ و ارشاداسلامی 53 مجوز مستقل، 42 مجوز پشتیبان و 158 نفر تحت پوشش قرار گرفته‌اند و در مجموع برای 253 نفر اشتغال ایجاد شده است.

این مسئول با اشاره به جزء 2 بند ب تبصره 16 و دصور مجوز آنی برای دریافت این تسهیلات و وجود بیش از 625 رسته شغلی ادامه داد: هنوز سهم شهرستان آبیک از میزان پرداخت تسهیلات این جزء تعیین نشده است.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان آبیک وجودبازارچه دائمی را در این شهرتان و اختصاص مکانی مناسب در این زمینه با توجه به در پیش بودن عیدنووروز ضروری دانست و اضافه کرد: لازم است ا زسوی شهرداری خیابان یا میدان اصلی شهر به نام کارآفرینان نامگذاری شود.

یولچی‌خانی به آمار پرونده‌های تسهیلات 1401 اشاره و خاطرنشان کرد: مجموع طرح‌ها 545 طرح بوده که تسهیلات 348 طرح پرداخت شده و برای 561 نفر اشتغال ایجاد شده است.

وی بیان کرد: 99 درصد اتباع بیگانه در شهرستان آبیک افاغنه هستند که با توجه به بکارگیری اتباع بیگانه در این شهرستان، 204 ایرانی را جایگزین این تعداد نیرو کرده‌ایم.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1003339