samare
08 بهمن 1401 - 20:56

رنگواره‌های کهن سرزمین فارس در قاب شبکه فارس

مدیرکل صدا و سیما مرکز فارس گفت: استان فارس از نظر جغرافیا و تنوع فرهنگی یک ایران کوچک است و از ظرفیت‌های بسیار بالایی برخوردار است و پرداختن به این ظرفیت‌ها در رسانه ملی می‌تواند فارس را در جایگاه ممتازتری قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، پهلوانیان تنوع فرهنگی و قومی، و زبانی را یکی از ظرفیت‌های شاخص و منحصر به فرد استان فارس برشمرد و خاطرنشان کرد : وجود اقوام مختلف با فرهنگها و گویشهای متنوع، فارس را به مصداق بارز مهد تنوع فرهنگها تبدیل کرده است.

 مدیرکل صدا و سیمای فارس با اشاره به اینکه برخی ها به تنوع فرهنگی و اقوام به چشم یک تهدید می نگرند یادآور شد: اگر این مقوله به مفهوم واقعی خود مورد استفاده قرارگیرد می‌تواند زمینه ساز توسعه پایدار باشد.

پهلوانیان بر تولید مستندهای فاخر و ماندگار در حوزه اقوام و عشایر تاکید کرد و گفت : این مستندها علاوه بر شبکه استانی در شبکه های مختلف داخلی و برون مرزی هم دیده می شود .

این استاد دانشگاه اثر فرهنگی مستندهای فاخر را بسیار ارزشمند توصیف کرد و افزود : پرداختن به تهیه برنامه های معرفی شخصیت‌ها، فرهنگ، خرده فرهنگ های اقوام و عشایر باید به گونه ای عمل شود که نگاه ضد هویتی و ضد فرهنگی پیدا نکند. 

پهلوانیان در ادامه با تاکید بر رویکرد صدا و سیما در پرداختن به برنامه های ویژه اقوام در قاب تلویزیون، از تولید برنامه ای بنام رنگواره های کهن خبر داد و افزود : با نگاه عمیق تر به ظرفیت‌های اقوام در برنامه سازی، از سال آینده برنامه رنگواره های کهن 52 قسمت بصورت هفتگی بر روی آنتن سیمای مرکز فارس خواهد رفت.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد این برنامه بتواند با بهره گیری از ظرفیتهای مختلف موجود، اقوام و عشایر را به شایستگی در حوزه های مختلف معرفی کند.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1003425